De roep om flexibilisering binnen het MBO is niet nieuw. Diverse publicaties over de noodzaak van flexibiliseren binnen het MBO en manieren om te flexibiliseren zijn al >15 jaar oud. Ook heeft het ministerie van OCW in diverse beleidsbrieven en handreikingen herhaaldelijk benadrukt dat MBO-scholen moeten inspelen op diversiteit in leerbehoeften, LLO en regionale arbeidsmarktvragen. Soms worden daarin concrete verwachtingen uitgesproken richting flexibilisering (bv. meer trajecten op deeltijd, modulair aanbieden, inzet van ECTS/leeruitkomsten, flexibele instroommomenten).
In 2022 is er vanuit MBO Digitaal de reisgids Flexibiliseren & Onderwijslogistiek opgeleverd. Diverse ROC’s hebben deze reisgids gebruikt op weg naar modulariseren en flexibiliseren. Inmiddels zijn we enkele jaren verder en zijn we ook ervaringen rijker. Een aantal instellingen is goed op weg met flexibiliseren, maar de meeste instellingen worstelen nog met de invoering ervan.
Flexibilisering blijk niet zomaar een verandering, maar betekent voor elke instelling een forse transformatie! De ervaringen die we hebben opgehaald in diverse netwerken binnen MBO Digitaal, en via het voeren van een flink aantal interviews, heeft geleid tot een rigoureuze vernieuwing van de Reisgids waarin vooral de “hoe vraag” sterk is verduidelijkt (op basis van diverse praktijkvoorbeelden). De bestuurlijke gemeenschap van een MBO-instelling speelt een belangrijke rol in het succes (of falen) van flexibiliseren. Dit is door de bestuurlijke gemeenschap binnen het MBO lang onderschat. Uit interviews bij diverse MBO-instellingen blijkt dat succes valt of staat met een goede programma-inrichting en intensieve en langdurige betrokkenheid van de bestuurlijke gemeenschap bij flexibilisering.
Specifiek voor bestuurders en directeuren in het MBO is deze tweedaagse masterclass ontwikkeld.
Centraal in deze masterclass staat de leervraag:
- Wat is er nodig om binnen een MBO-instelling succesvol te flexibiliseren?
Subvragen
- Hoe stel je een gedragen visie & ambitie vast en hoe draag je dat uit?
- Waarom is het werken met, en het hebben van één of meerdere serviceconcepten essentieel?
- Hoe geef je richting aan de transformatie (vooral omdat het invoeren zo lang duurt)?
- Wat zijn succes- en faalfactoren?
- Doen we niet teveel tegelijk?
- Wat doen andere MBO-instellingen op dit moment? Wat zijn de leerervaringen?
- Waarom is het opstellen van een transformatie-roadmap essentieel, en hoe doen we dat?
- Hoe faciliteer je het programma flexibiliseren?
- Hoe krijg je het onderwijs mee?
- Wat is mijn rol in de transformatie?
De leerdoelen zijn:
- Weten wat de bekende valkuilen zijn die ervoor zorgen dat flexibiliseren moeizaam of slecht verloopt.
- Weten hoe je richting geeft aan flexibiliseren.
- Weten hoe de MORA / D-P-PBOI helpt bij inrichten van de instelling.
- Weten waarom standaardisatie een voorwaarde is voor flexibiliseren — betaalbaarheid & organiseerbaarheid.
- Weten wat de valkuilen en succesfactoren van andere instellingen zijn en daarvan kunnen leren.
- Weten waarom het hebben van principes, kaders en uitgangspunten essentieel zijn bij het inrichten van flexibiliseren, en vooral waarom het hebben van een strategische dialoog daarover binnen de organisatie zo belangrijk is.
- Het kunnen stellen van de 5 gouden vragen om te bepalen of het doel van flexibiliseren binnen tijd en budget wordt gehaald
- Het kunnen opstellen van interventies om het programma recht te trekken
- Het kunnen inkleden daarvan als collectief besluit, en daarmee het (kunnen) meekrijgen van het onderwijs.
De vernieuwde handreiking vormt de basis voor deze masterclass. Zie Preview update Reisgids in PDF
Deze masterclass is specifiek bedoeld voor bestuurders en directeuren van mbo-instellingen.
- Minimum aantal deelnemers: 8
- Maximum aantal deelnemers: 16
Deze masterclass bestaat uit twee aansluitende dagen. Start en eindtijden onder voorbehoud:
Ontvangst dag 1 vanaf 13:00 uur, aanvang 13:30 uur, eindtijd 20:00.
Ontvangst dag 2 vanaf 09:30 uur, aanvang 10:00 uur, eindtijd 17:30
Locatie: Regio Utrecht
Je kunt je alsvast vooraanmelden via de button Aanmelden.
De hoofddocent van deze masterclass is Marcel van Assen. Marcel heeft als adviseur jarenlang advieservaring op het gebied van strategieontwikkeling en –implementatie en het optimaliseren en verbeteren van operationele organisaties in diverse sectoren. Daarnaast is hij één dag per de week als hoogleraar Operational Excellence for Service verbonden aan TIAS, de business school van Tilburg University.
Voor meer informatie kun je contact opnemen met Marcel van Assen (marcel@opx-instituut.nl).
De investering voor deze masterclass bedraagt 2199,- Euro (excl. 21% BTW). Dit bedrag is inclusief trainingsmateriaal (handouts, cases) en arrangementskosten (koffie/thee, fris, diner op dag 1, lunch op dag 2).
Je kunt je voor deze leergang aanmelden via de knop Aanmelden.
